Historie kapely


Kapela vznikla v roce 1986. Na začátku jsme hráli z poloviny vlastní muziku, a zbytek převzaté věci (např. Jethro Tull). Doplňovali jsme vše vlastními nápady, takže výsledek byl často k nepoznání od originálu. První tři roky jsme hráli většinou po zábavách jako předkapela, kromě toho jsme si zahráli dvakrát na Rockfestu v Nymburce. Po revoluci se vyrojila spousta festivalů a klubových akcí, což nás vedlo k tomu, že jsme se začali orientovat pouze na vlastní muziku.

Velkým přínosem pro kapelu byl kytarista Petr Stráník (1990). Za půl roku jeho přítomnosti v kapele došlo k velkému pokroku. Zvedla se technická úroveň, propracovali jsme aranže všech skladeb a podařilo se nám nahrát slušné demo. Po odchodu Stráníka jsme přišli o zkušebnu (v pořadí asi sedmou) a nemohli jsme nic kloudného sehnat.

Aby muzika nestála, rozhodli jsme se, že budeme hrát akusticky. To byla pohoda, scházeli jsme se u basisty v pokojíčku tři na dva metry. Měli jsme kontrabas, španělku, příčnou flétnu a perkuse. V této sestavě jsme měli jenom jedno vystoupení v Nymbuce v kulturáku, a myslím, že docela zdařilé. Taky jsme dali dohromady asi deset folklórních písní. Hráli a zpívali jsme si je jen tak pro potěšení při různých oslavách a posezeních s alkoholickými nápoji. Když už jsem u toho folklóru, o Vánocích jsme chodili hrát koledy. Bylo nás třeba i osm muzikantů. Jezdili jsme po okolních městech, což jsme završili na Štědrý den, kdy jsme obešli asi padesát známých lidí. Všude nám nalejvali panáky, takže ke konci jsme se sotva drželi na nohách. Hraní koled nám vydrželo asi 7 let.

Potom jsme si koupili zkušebnu - malý baráček v Zábrdovicích. Dalo to dost práce než jsme ji zprovoznili. Na čas se z nás stala zednická, pokrývačská, elektrikářská parta. Pak jsme se pustili nanovo do bigbeatu. V té době z kapely odešel baskytarista Mirek Janíček, který se mnou hrál prakticky od začátku Hrábí. To byla škoda - byl to výborný muzikant a hybná síla kapely.

Pak uteklo několik let v Zábrdovicích, zkušebna byla příjemná, ale muzika nešla moc dopředu. K 10. výročí kapely jsme v Křinecké sokolovně uspořádali hudební akci (jmenovalo se to "Sejdeme se pod Chotucí"), kam jsme přizvali většinu bývalých muzikantů a jejich současné kapely, takže se tam hrálo od Vivaldiho, přes dudáckou muziku až po metal. Celá akce se nahrávala do 16 stop a potom se z toho smíchalo asi šedesátiminutové CD.

Následující dva roky jsme dělali podobné hudební akce v zámeckém parku ve Křinci. V té době jsme se také rozhodli pořídit si vlastní ozvučovací aparaturu. Stálo nás to všechny hromadu peněz a času, samozřejmě na úkor muziky. Každá zkouška se zahajovala půlhodinovou debatou o aparátu a o penězích … Nakonec to vedlo k rozpadu kapely. Zůstal jsem jenom já, bubeník Petr Hradecký a flétnista Pavol Kmeť, který k nám přišel těsně před rozpadem.

Potom jsme asi dva roky sháněli baskytaristu. Nakonec jsme po několika nezdárných pokusech sehnali Medvěda - Milana Chlupa. S ním přišel do kapely jeho kamarád - kytarista Bart (David Strnad). V roce 2002 se k nám připojil klarinetista Pavel Švanda a v květnu 2005 - po odchodu Medvěda - baskytarista Adam Misař - zatím nejmladší člen kapely.

Čtyři roky jsme zkoušeli v Nymburce a přitom generálkovali zkušebnu v Zábrdovicích, do které jsme se v roce 2005 znovu nastěhovali. Součástí nové zkušebny je vícestopý HD záznam a další vybavení potřebné pro nahrávání. Počítáme, že do konce roku nahrajeme CD s výběrem nejlepších věcí. Minimálně by mělo posloužit jako nabídkový materiál - rádi bychom si zahráli i někde mimo náš region.

Petr Severa


současnou sestavu tvoří:

Petr Severa (kytara, zpěv)

David "Bart" Strnad (kytara, zpěv, zobcová flétna)

Adam Misař (baskytara)

Pavel Kmeť (příčná flétna)

Pavel Švanda (klarinet)

Petr Hradecký (bicí)

 

 
k o n t a k t


 

najdete nás taky tady:

 

 


 

 

©2005 Webedit & Webdesign made by B-art

[CNW:Counter]